PROGRAM
Podujatia / Výstavy
Podujatia
Január, 2021
- Super event man
po
ut
st
št
pi
so
ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Výstavy
Január, 2021
- Super event man
po
ut
st
št
pi
so
ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
08feb(feb 8)0:0031jan(jan 31)0:00Sila fotografie: každodenný život v „starom Stropkove“


Info
Výstava prostredníctvom jedinečných fotografií dokumentuje spoločenský, politický, kultúrny i všedný život v Stropkove v 20. storočí.
Info
Výstava prostredníctvom jedinečných fotografií dokumentuje spoločenský, politický, kultúrny i všedný život v Stropkove v 20. storočí.
Čas
00:00 - 00:00
Miesto
Kaštieľ Stropkov
03sep(sep 3)17:0005jan(jan 5)0:00Juraj Daňo (1920 - 2007)


Info
Výstava realizovaná pri príležitosti 100. výročia narodenia umelca. V Rákociho paláci vystavia unikátne diela z pozostalosti Juraja Daňa Krajské múzeum v Prešove pripravilo výnimočnú výstavu prác prešovského umelca, majstra Juraja Daňa. Väčšina
Viac
Info
Výstava realizovaná pri príležitosti 100. výročia narodenia umelca.
V Rákociho paláci vystavia unikátne diela z pozostalosti Juraja Daňa
Krajské múzeum v Prešove pripravilo výnimočnú výstavu prác prešovského umelca, majstra Juraja Daňa. Väčšina inštalovaných obrazov nebola ešte nikdy verejne prezentovaná. Výstava je venovaná stému výročiu autorovho narodenia, pričom diela pochádzajú z pozostalosti maliara, z depozitu múzea a zo súkromných zbierok.
Juraj Daňo je rodák z Okružnej pri Prešove. Podľa riaditeľa múzea Ľuboša Olejníka je práve sté výročie od narodenia majstra Daňa príležitosťou pre extra výstavnú rekapituláciu jeho diel a celistvejšie zhodnotenie tvorby a života umelca.
„Vždy bolo diskutované, či počet umelcov, ktorí sa v Prešove narodili, alebo celý svoj život spojili s Prešovom je malý, alebo veľký. Každopádne, nie je veľa takých, ktorí sa nezmazateľne zapísali do pamäte prešovskej umeleckej a odbornej obce. Maliar Juraj Daňo je jedným z nich,“ hovorí riaditeľ Krajského múzea v Prešove PhDr. Ľuboš Olejník, PhD.
V rokoch 1946-1950 získal Daňo výtvarné vzdelanie v Sekcii umeleckých pracovníkov
pri Okresnej osvetovej rade v Prešove. Zároveň absolvoval štúdium v Plzni a tiež u maliarov ako Bendík, Jordán a Wenig. Do výtvarného života vstúpil tesne po 2. svetovej vojne.
„Majster Daňo bol pedagógom na Ľudovej škole umenia a pracoval aj ako konzultant
na Pedagogickej fakulte v Prešove. Od roku 1969 však pôsobil najmä ako umelec
v slobodnom povolaní,“ vysvetľuje Olejník.
Muzeálnu podstatu výstavy naplní podľa Olejníka spracovanie a vystavenie dokumentačného materiálu zachytávajúceho život majstra Daňa. Návštevníci sa tak budú môcť prostredníctvom fotografií a dobových dokumentov preniesť do podstatnej časti 20. storočia, ktorá sa podľa neho prekrýva s produktívnym obdobím maliara. Môžu tak zažiť zdokumentovanú atmosféru umeleckého života Prešova minulého storočia.
„Vystavujeme 76 diel, z ktorých drvivá väčšina je vystavená po prvýkrát. Dôležitou súčasťou prezentácie sú však aj umelcove osobné predmety, súkromné fotografie či dokumentárny film,“ dodáva Olejník.
Výstava vznikla podľa neho v úzkej spolupráci s rodinou autora, ktorému bol v roku 1984 udelený titul zaslúžilého umelca. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 3. 9. 2020 o 17:00 hod. v priestoroch Rákociho paláca. Výstava potrvá do 5.12.2020.
Čas
17:00 - 00:00
Miesto
Rákociho palác Prešov
26nov(nov 26)0:0031jan(jan 31)0:00Medovnikárstvo - Sladký pôžitok a vôňa Vianoc


Info
Výstava predstaví návštevníkom históriu medovnikárstva ako aj samotných výrobcov tohto sladkého pečiva. Súčasťou výstavy je prezentácia unikátnych drevených historických medovnikárskych foriem a plechových foriem zo zbierok Krajského múzea
Info
Výstava predstaví návštevníkom históriu medovnikárstva ako aj samotných výrobcov tohto sladkého pečiva. Súčasťou výstavy je prezentácia unikátnych drevených historických medovnikárskych foriem a plechových foriem zo zbierok Krajského múzea v Prešove.
Čas
00:00 - 00:00
Miesto
Kaštieľ Stropkov
08dec(dec 8)8:0026feb(feb 26)0:00Barokoví anjeli v barokovom kaštieli


Info
V Hanušovciach nad Topľou vystavia barokové skvosty východu Krajské múzeum v Prešove predstaví svojim návštevníkom jedinečnú prezentáciu barokových anjelov. Nová výstava v kaštieli v Hanušovciach nad Topľou pod názvom „Barokoví anjeli
Viac
Info
V Hanušovciach nad Topľou vystavia barokové skvosty východu
Krajské múzeum v Prešove predstaví svojim návštevníkom jedinečnú prezentáciu barokových anjelov. Nová výstava v kaštieli v Hanušovciach nad Topľou pod názvom „Barokoví anjeli v barokovom kaštieli“ prezentuje slávne remeselnícke dielne z obdobia baroka. Kolekcia 52 plastík slúžila pôvodne ako barokový mobiliár sakrálnych stavieb na východnom Slovensku a niektoré z nich budú verejnosti predstavené prvýkrát.
Vystavené exponáty pochádzajú zo zbierok Krajského múzea v Prešove, od jeho partnerských organizácií na východnom Slovensku a zo súkromných zbierok. Názov výstavy podľa jej autora potvrdzuje skutočnosť, že vznik týchto barokových unikátov majú na svedomí hlavne predstavitelia šľachty.
„Väčšinou išlo o štedré dary ako silné potvrdenie rekatolizácie. A tak sa tu snúbi prezentácia barokového rezbárskeho umenia s niekdajším panskýn sídlom barokovej architektúry v kaštieli v Hanušovciach nad Topľou,“ hovorí Ing. Samuel Bruss, autor výstavy a odborný pracovník Krajského múzea v Prešove.
Samotná grófska rodina Dessewffyovcov zadala podľa neho napríklad zákazku na donáciu Dionýzovi Reissmeierovi na barokový chrámový mobiliár Kostola Navštívenia Panny Márie vo Finticiach, ktorý veriacim slúži dodnes. Samotný umelec je na výstave zastúpený v podobe zláteného adorujúceho anjela z pôvodného mobiliáru Dómu sv. Alžbety v Košiciach zo zbierok Východoslovenského múzea. Medzi ďalších slávnych autorov vystavených plastík patria podľa Brussa aj Jozef Hartmann z Košíc či Rafael Donner.
„K odborne a divácky najzaujímavejším exponátom radíme doteraz nevystavované plastiky anjelov zo Šarišského múzea v Bardejove. Oko diváka však určite poteší aj adorujúci anjel z pôvodného, dnes už neexistujúceho, chrámu vo Veľkej Domaši od Jozefa Hartmanna či torzo anjela zo zbierok Šarišskej galérie v Prešove od Rafaela Donnera,“ vysvetľuje Bruss.
Ako dodáva, vybraná kolekcia diel zo zbierok Krajského múzea v Prešove prešla procesom reštaurovania pod záštitou reštaurátoriek Márie Belejkaničovej a Ľudmily Zozuľákovej, ktorá je zároveň kurátorkou výstavy. Jedinečným výstupom podujatia je teda aj ukážka reštaurátorského umenia. Prezentácia diel sa koná pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského a potrvá od 8. decembra 2020 do 15. februára 2021.
Čas
08:00 - 00:00
Miesto
Kaštieľ Hanušovce
18dec(dec 18)9:0031jan(jan 31)0:00Z dejín hasičstva na Slovensku


Info
Zreinštalovaná a rozšírená panelová časť expozície Z dejín hasičstva na Slovensku dokumentuje hlavné vývojové etapy hasičstva a požiarnej techniky nielen textovo a fotograficky, ale tiež jedinečnými trojrozmernými exponátmi. Prezentuje prierez histórie
Viac
Info
Zreinštalovaná a rozšírená panelová časť expozície Z dejín hasičstva na Slovensku dokumentuje hlavné vývojové etapy hasičstva a požiarnej techniky nielen textovo a fotograficky, ale tiež jedinečnými trojrozmernými exponátmi. Prezentuje prierez histórie hasičstva na Slovensku, ktoré sa vyvíjalo od živelnej ochrany pred požiarmi až po súčasnú organizačnú štruktúru dobrovoľného i profesionálneho hasičstva. Ťažiskovým celkom expozície sú dobrovoľné hasičské zbory, ktorých začiatky sú úzko spojené s rozvojom kapitalizmu v Uhorsku a technickým pokrokom v druhej polovici 19. storočia. Expozícia obsahovým zameraním prerastá regionálny význam a celoslovenskou pôsobnosťou patrí medzi ojedinelé špecializované expozície. Prezentuje ju aj informačný roll up a fotostena s možnosťou fotografovania návštevníkov.
„Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia“. „Fond je hlavným partnerom projektu“.
Voľný vstup do expozície do 31.1.2021.
Z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie sa voľný vstup do expozície Z dejín hasičstva na Slovenku do odvolania nerealizuje.
Čas
09:00 - 00:00
Miesto
Rákociho palác Prešov
07jan(jan 7)0:0013mar(mar 13)0:00Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia


Info
Výstava obohacuje poznanie návštevníka o situáciu na východnom slovensku krátko po ukončení 1. svetovej vojny, ktorá sa bytostne dotkla tohto územia. Na povojnovej konsolidácii pomerov v novom štáte
Viac
Info
Výstava obohacuje poznanie návštevníka o situáciu na východnom slovensku krátko po ukončení 1. svetovej vojny, ktorá sa bytostne dotkla tohto územia. Na povojnovej konsolidácii pomerov v novom štáte zohralo významnú úlohu Francúzsko, ktoré bolo víťaznou mocnosťou a malo v tomto geopolitickom priestore svoje mocenské záujmy.
VÝSTAVA BOJE O SLOVENSKO V ROKU 1919 A FRANCÚZSKA VOJENSKÁ MISIA VZNIKLA V ROKU 2019 PRI PRÍLEŽITOSTI 100. VÝROČIA ZAČLENENIA ÚZEMIA SLOVENSKA DO ČESKOSLOVENSKEJ REPUBLIKY. V TOMTO NOVOM ŠTÁTNOM ÚTVARE SA SLOVÁCI PRVÝKRÁT ANGAŽOVALI V POZÍCII ŠTÁTOTVORNÉHO NÁRODA. CIEĽOM VÝSTAVY JE AKCENTOVAŤ PODIEL FRANCÚZSKEJ VOJENSKEJ MISIE NA NASTOLENÍ ČESKOSLOVENSKEJ ŠTÁTNEJ MOCI NA ÚZEMÍ SLOVENSKA. OSOBITNE SLEDUJE VÝZNAMNÝCH AKTÉROV DOBY A PREBIEHAJÚCE UDALOSTI V PROSTREDÍ VÝCHODNÉHO SLOVENSKA.
Čas
00:00 - 00:00
Miesto
Rákociho palác Prešov