Február, 2024

15feb(feb 15)0:0030apr(apr 30)0:00Príroda Domaše

Viac

Info

Vodná nádrž Domaša bola postavená v rokoch 1962 – 1967. Nachádza sa na hornom toku rieky Ondavy. Má dĺžku štrnásť km, najväčšiu šírku štyri km a maximálnu hĺbku 25 m. Vodná plocha zaberá 1422 ha. Nádrž bola postavená hlavne kvôli zadržiavaniu jarných prívalových vôd z Východných Karpát. Pri topení snehu dochádzalo často k záplavám. Voda z Domaše zásobuje podniky vo Vranove a Strážskom a zároveň zabezpečuje stály prietok v Ondave, vyrába elektrickú energiu. V súčasnosti sa dostáva do popredia rekreačne využitie priehrady. Výstava chce poukázať na prírodné hodnoty tohto regiónu.
Rieka Ondava už v minulosti predstavovala významnú migračnú cestu pre sťahovavé vtáky. Význam Ondavy vzrástol po vybudovaní vodnej nádrže Veľká Domaša a vyrovnávajúcej nádrže Malá Domaša. Tie vytvorili ideálne podmienky pre oddych vtákov počas migrácie po alebo pred prekonaním hrebeňov Východných Karpát. Na vodnej hladine a bahnitých pobrežiach sa zatiaľ zistil výskyt 90 druhov vtákov viazaných na vodné prostredie.
Väčšina z nich bude návštevníkom priblížená prostredníctvom dermoplastických preparátov, fotografii na paneloch a hlasových nahrávok. Okrem vtákov budú prezentované aj ryby, žaby a cicavce viazané na vodné prostredie.

Čas

00:00 - 00:00

Miesto

Rákociho palác Prešov

Prihláste sa na odber noviniek

Nezmeškajte naše akcie a výstavy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

logo-tripolitana-web-transp-white

Správca webu: support@tripolitana.sk

Copyright 2017 © Krajské múzeum v Prešove

X