Jún, 2019

22jún14:0018:00Pozvanie do praveku

Viac

Info

Blíži sa leto a s ním prichádza druhý archeofestival tejto sezóny. Pôvodne bol plánovaný na 29.6., no uskutoční sa o týždeň skôr, v sobotu 22.6.2019. V čase od 14:00 do 18:00 vás pozývame navštíviť Krajinu Perúna.

Predtým, ako Slovania prijali kresťanstvo, uznávali mnoho vlastných božstiev. Perún bol bohom bleskov. A podobne ako iné dávne národy, aj oni mali množstvo sviatkov, ktoré súviseli so striedaním ročných období. Letný slnovrat, ktorý pripadá práve na tento víkend, je jedným z astronomicky najvýznamnejších dátumov v kalendári. Predkresťanské národy vítali leto. Aj dnes sa počas tohto obdobia konajú oslavy – moderné „jánske ohne“ bezpochyby súvisia s oslavami letného slnovratu.

My si v archeoparku oheň síce neurobíme – určite nie taký, aby sa dal preskakovať – no nakukneme do života Slovanov pred viac než tisíc rokmi. Hlavnou témou archeofestivalu bude slovanská strava. Žiadna hostina, ani tá na oslavu letného slnovratu, sa predsa nezaobíde bez chutného občerstvenia!

Pokiaľ k nám zavítate, určite si budete mať z čoho vybrať. Rozkúrime v chlebovej peci, upečieme čerstvý chlebík. K nemu si namútime maslo a vyskúšame aj zabudnuté recepty na rôzne kaše. Mimochodom, vedeli ste, že Slovania varili kaše nie len z obilnín, no aj zo strukovín?

Tešíme sa na vás všetkých v sobotu 22.6.2019 od 14:00 do 18:00 v Archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Vstup je voľný!

Čas

14:00 - 18:00

Miesto

Archeopark Hanušovce

Prihláste sa na odber noviniek

Nezmeškajte naše akcie a výstavy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

logo-tripolitana-web-transp-white

Správca webu: support@tripolitana.sk

Copyright 2017 © Krajské múzeum v Prešove

X