Jún, 2018

12jún16:00Otvorenie zrekonštruovanej Budovy správcu pri Malom kaštieli a zreinštalovanej etnografickej expozície Duch národa

Viac

Info

Budova správcu kaštieľa je bloková dvojpodlažná stavba, ktorá bezprostredne susedí s tzv. Malým kaštieľom, renesančnou stavbou patriacou rodu Šóšovcov. Stavba je z lomového kameňa, pri okenných a dverných otvoroch je murivo kombinované s tehlou. Na vstupe do horného poschodia je zachovaný pôvodný kamenný portál z obdobia výstavby. Pre datovanie budovy chýbajú archívne pramene. Len na základe architektonicko-historického a reštaurátorského výskumu sa stavba slohovo radí do obdobia neskorej renesancie. V druhej polovici 18. storočia došlo k zmene dispozície budovy pozdĺžnou prístavbou, realizovanou výhradne s pálenou tehlou. Vrámci prístavby vznikli tri nové miestnosti prekryté trámovým stropom.
Stavba slúžila zrejme ako hopodárske zázemie šóšovského kaštieľa zo 16. stor.
Posledné roky slúžila ako dielenský a expozičný priestor pôvodného Vlastivedného múzea v Hanušovciach, dnes Kaštieľa a Archeoparku Hanušovce, súčasti Tripolitany – Krajského múzea v Prešove. Polyfunkčné dielne, ktoré v sebe spájali funkciu reštaurátorskej a konzervátorskej múzejnej pracovne s tzv. Dielňou starých remesiel, určenou pre školské výpravy, poskytovali možnosť priučiť sa práci na hrnčiarskom kruhu a v ďalších starobylých remeslách. Na poschodí budovy sa v sugestívne pôsobiacom priestore s tehlovou dlážkou a obrovským komínom nachádzala expozícia Duch národa, prezentujúca ľudovú kultúru regiónu na pomedzí Šariša a Zemplína.
V rokoch 2016 – 2017 vďaka podpore zo strany zriaďovateľa – Prešovského samosprávneho kraja prebiehala celková moderná obnova objektu. Bola vymenená strecha aj s drevenou konštrukciou. Eternitové prekrytie bolo nahradené čiernou plastovou krytinou. Okná a dvere prízemia boli vymenené. Prebehla aj prvá etapa sanácie vlhkosti osekaním omietok do výšky 100 cm od úrovne terénu. Opravila sa fasáda a stavba získala nový vzhľad aj vďaka opravenému drevenému exteriérovému schodisku.
Na prízemí sa z časti pracovných priestorov vytvorila hosťovská izba a kuchynka, upravila sa dielňa a na poschodí sa zreinštalovala etnografická expozícia. V nej môžeme vidieť obytné priestory sedliackej domácnosti a imitáciu hospodárskeho dvora s rôznymi pracovnými pomôckami, ktoré roľníci využívali pri práci na poli a v hospodárstve. Nájdeme tu napríklad pílku, motyku, rôzne drobné náradie, pluh, brány, žarnov na mletie obilia, ale aj nevyhnutné náradie pre ženskú prácu – praslice, kolovrátky, krosná, v parádnej izbe prestretý stôl, vysoko ustlané postele, kolísku, „ladu“ – truhlicu s výbavou ženy – nevesty, ale aj kuchynskú časť s keramickým riadom, náradím na pečenie chleba a ďalšie.

Čas

16:00

Miesto

Kaštieľ Hanušovce

Zámocká 160/5

Prihláste sa na odber noviniek

Nezmeškajte naše akcie a výstavy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

logo-tripolitana-web-transp-white

Správca webu: support@tripolitana.sk

Copyright 2017 © Krajské múzeum v Prešove

X