August, 2018

12aug15:00Leto s Rákocim - divadelné a folklórne zábavky

Viac

Info

Šľachtici, ak práve nebojovali, sa radi zabávali. V rámci 3. ročníka Leta s Ráokcim predstaví Krajské múzeum aj túto stránku života „vyššej spoločnosti“. Zároveň predstavíme dramatizovaný pohľad do regionálnych dejín. To všetko vďaka predstaveniu a dramatizovanému čítaniu Divadla teatrálnej skratky (DTS) pod vedením režiséra scenáristu a herca Petra Karpinského, inak spisovateľa a vysokoškolského pedagóga.
V programe odznie poézia, spev, uvidíme tanec, dramatizovaným čítaním sa prenesieme do Markušoviec, aby sme sa dozvedeli zaujímavosti o grófskom rode Mariássi z Markušoviec, o oprave kaštieľa, výstavbe letohrádku Dardanely a plánovanej cisárskej návšteve. Hlavným predstavením bude hra o Irme Sztárayovej. Táto zaujímavá žena, ktorá sa narodila v Starom a zomrela v Sobranciach, bola od r. 1894 dvornou dámou a najbližšou spoločníčkou jej Veličenstva cisárovnej Alžbety, známej ako Sisi. Cisárovnú sprevádzala na všetkých jej cestách a poznala jej dôverné tajomstvá. Bola pri nej aj v osudný deň 10. septembra 1898 v Ženeve, kedy cisárovnú smrteľne zranil atentátnik.
Po určite zaujímavom divadelnom predstavení sa môžu návštevníci presunúť do historickej expozície, kde je vystavená aj čipkovaná šatôčka, ktorá sa pripisuje cisárovnej Alžbete, ale aj ďalšie cenné exponáty z minulosti Prešova a jeho okolia. Vo výstavných priestoroch je predstavená skvostná kolekcia petrolejových lámp z poľského Krosna, ktoré spravuje najcennejšiu zbierku lámp na svete. Výstava potrvá do konca augusta.

Čas

15:00

Miesto

Rákociho palác Prešov

Prihláste sa na odber noviniek

Nezmeškajte naše akcie a výstavy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

logo-tripolitana-web-transp-white

Správca webu: support@tripolitana.sk

Copyright 2017 © Krajské múzeum v Prešove

X