Featured Image

Najstaršie hasičské zbory na území Slovenska

V piatok, 12. apríla 2024 o16.30 h sa v Malej výstavnej sieni kaštieľskej pivnice v Hanušovciach nad Topľou uskutoční prednáška Najstaršie hasičské zbory na území Slovenska so zameraním na ich vznik a právne a organizačné formy zriaďovania. Prednáška je sprievodným podujatím aktuálnej výstavy "Za obetavosť a statočnosť".

Ste srdečne pozvaní !

Featured Image

„Za obetavosť a statočnosť“

Výstava „Za odvahu a statočnosť“ približuje hasičstvo ako významnú altruistickú organizáciu, ktorej základným poslaním sa stala záchrana majetku i ľudských životov pred ničivými účinkami ohňa. Svojím zameraním a charakterom prezentovaných exponátov (medaily, plakety, odznaky, dekréty, diplomy...) má okrem dokumentárnej zložky aj výrazný pietny aspekt. Predstavuje dobové hasičské ocenenia a vyznamenania, ktoré boli udeľované členom dobrovoľných hasičských zborov za ich službu a obetavú prácu v rokoch 1922 až 2001. Základ tvoria oficiálne  vyznamenania  Zemskej hasičskej jednoty na Slovensku (1922-1951) - pamätné medaily, služobné medaily za odslúžené roky, medaily za mimoriadne výkony, za vynikajúce zásluhy v službe záchrannej a službe samaritánskej, pamätné kríže, kríže za organizačné zásluhy, za zásluhy o hasičstvo,  za zásluhy o výcvik, odznaky čestných členov, zakladajúcich členov a iné. Ocenenia za dobrovoľnú a obetavú prácu boli udeľované jednotlivcom i kolektívom  aj v nasledujúcich desaťročiach. Základná škála hasičských vyznamenaní je rozšírená o ocenenia v požiarnickom športe a o pamätné medaily či plakety vydané pri  jubilejných výročiach dobrovoľných hasičských zborov. Vystavované exponáty pochádzajú zo zbierky Požiarnej ochrany Krajského múzea v Prešove.

Autor: Mgr. Igor Lazorík

 

Featured Image

„Za obetavosť a statočnosť“

Trvanie výstavy: od 22.03.2024 do 17.05.2024

Výstava prezentuje dobové hasičské vyznamenania udeľované Zemskou hasičskou jednotou na Slovensku a dobrovoľnými hasičskými zbormi jednotlivcom i kolektívom za dobrovoľnú a obetavú prácu pri boji s ničivými účinkami ohňa.

Miesto: Malá výstavná sieň   -  kaštieľska pivnica, Kaštieľ v Hanušovciach n.T.

Vernisáž výstavy 22.3.2024 o 16.30 h.

 

Featured Image

Jubilejná, ale kovová

Výstava autorky drôtenej paličkovanej čipky, Jany Frajkorovej, ktorá o výstave rozpráva nasledovne: Paličkovaná čipka skrášľujúce odev kedysi predstavovala prestíž. Doba sa zmenila. Teraz je to skôr akási ručná práca, ktorou sa zaoberajú babky. Tí, ktorí sa k nej priblížili zistili, že je to o inom. V skutočnosti ide o textilnú techniku, ktorá poskytuje úžasné možnosti. A to čo sa týka rôznosti materiálov aj foriem. Stačí trochu ujsť od klasických predstáv a môžu vzniknúť skutočne zaujímavé aplikácie do šiat, šperky, objekty alebo obrazy. Mňa zlákal materiál skôr chladný a technický. Ide o rôzne druhy drôtov a plechov. Tie sa krásne dajú skombinovať s kúskami od starožitníkov, alebo dávno odložených drevených, sklenených, keramických či kovových častí niečoho. Mnoho vecí na výrobu ktorých ktosi kedysi vynaložil rozum a energiu končí v odpade. Ja som presvedčená, že vpletené do mojich drôtených čipiek získavajú nový život. Dokonca ani nepôsobia studeno, naopak, dekoratívnosť čipky im dodáva nehu.

Featured Image

Symbol života: veľkonočné kraslice

Kraslice sú jedným z najvýznamnejších dokladov tradičného ľudového umenia. Zdobenie vajíčok je javom úzko späté so starými ľudovými obradmi v čase jarnej rovnodennosti. Vzorové motívy na krasliciach mali ochranný význam a priniesť prosperitu. Okrem krásy vzoru netreba zabudnúť na ďalšiu funkciu a tou je vyjadrenie lásky a úcty medzi darcom a obdarovaným. Kraslice sú dodnes darom z lásky deťom i medzi dospievajúcou mládežou.

Dodnes pretrvala umelecká a technická hodnota kraslíc. Výstava bude prezentovať kraslice z fondu Krajského múzea v Prešove (Prešov/ Hanušovce nad Topľou). Zároveň výstava ponúkne priestor na prezentáciu kraslíc zo súkromného sektoru, kde by mali byť zastúpené hlavne kraslice zo Stropkova. Keďže Krajské múzeum v Prešove tvoria 3 organizačné jednotky (Prešov- Hanušovce-Stropkov) priestor na prezentáciu dostanú aj kraslice zo zostávajúcich dvoch miest, Prešova i Hanušoviec.

Prihláste sa na odber noviniek

Nezmeškajte naše akcie a výstavy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

logo-tripolitana-web-transp-white

Správca webu: support@tripolitana.sk

Copyright 2017 © Krajské múzeum v Prešove

X