Featured Image

ARTETERAPIA - VÝSTAVA VÝTVARNÝCH DIEL

Srdečne vás pozývame na výstavu výtvarných diel detí z Centrum pre deti a rodiny Prešov , DORKA, n.o. , Spojená škola Matice slovenskej 11 , ktorá bude otvorená od 22.11. až do 31.12. 2022 v priestoroch Rákociho paláca na Hlavnej 86 v Prešove!  Arteterapia a tvorivé dielne mali poskytnúť deťom prístup ku kultúre, avšak aj sprostredkovať terapeutické zážitky pod dohľadom skúseného lektora. Deti si okrem tvorivých dielní mohli prezrieť expozície KM PO, a taktiež ich na záver tvorivého dňa čakalo predstavenie divadla Portál. Tvorivé dielne a arteterapia v priestoroch Krajského múzea v Prešove, boli určené pre deti a mládež zo znevýhodnených skupín – ohrozených chudobou či sociálnym vylúčením, klientov centier pre rodiny s deťmi. My všetkým deťom vrúcne ďakujeme za nádherné výtvarné diela a pozývame na prehliadku výstavy v múzeu! Projekt Krajského múzea s názvom „Tvorivé dielne – arteterapia pre deti a mládež zo znevýhodnených skupín“ bol podporený dotáciou Ministerstva kultúry SR.

Featured Image

VIANOCE V PALÁCI

VIANOCE V PALÁCI

4.12. zdobenie vianočného stromčeka
Pozývame všetkých na jedinečný zážitok počas prehliadky v Rákociho paláci na Hlavnej 86. Ozdoby na Vianočný stromček sa nám tento rok stratili. Vianoce sa blížia a my nevieme, či sa na ne stihneme pripraviť. Pomôžte nám nájsť stratené ozdoby a príďte spolu s nami ozdobiť náš Vianočný stromček.
Ku zakúpeniu vstupenky na prehliadku dostanete indície k nájdeniu ozdôb a na konci prehliadky ich zavesíte na stromček. Ako bonus vás čaká aj tvorivá dielňa, kde si vianočnú ozdobu môžete aj samostatne vyrobiť!
Vianočná prehliadka od 14:00 do 16:30. Vstupné: cenník Krajského múzea v Prešove.

7.12. Mikuláš v paláci
Pozývame vás na mikulášsku prehliadku Rákociho paláca, kde na vás bude čakať aj sladká odmena.

14.12. Perníková chalúpka alebo ako to s farbami na Vianoce dopadlo
Srdečne vás pozývame na vianočné divadelné predstavenie pre deti od 3 do 7 rokov v Rákociho paláci na Hlavnej 86. Predstaví sa divadelný súbor Abodka a k tomu vám na privítanie zaspievajú vianočné koledy dievčatá zo speváckeho zboru Gaudeamus. Príďte s nami osláviť Vianoce v paláci!
Predstavenia začínajú o 10:00 a 10:45. Vstupné na dieťa je 1€.

20.12. Vianočná rozprávka
Vianoce sú tu a my vás s radosťou pozývame osláviť ich s nami do Rákociho paláca na Hlavnú 86 v Prešove. V spolupráci s divadlom Portál máme pre vás pripravenú Vianočnú rozprávku pre všetky deti do 15 rokov. O čom bude divadelne predstavenie? To je prekvapenie. Tešíme sa na vás!
Predstavenie začína o 17:00. Vstupné 1€.

Vytvoríme z hliny

Pozývame Vás na workshop Vytvoríme z hliny

Môžete si vyskúšať prácu s hlinou v ruke, prácu  na hrnčiarskom kruhu, maľovanie hlinených korálikov., opravu hlinených stien pravekých obydlí. Uvidíte vypaľovanie keramiky v hrnčiarskej peci.

Podujatie je spolufinancované z dotácie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Dorábanie chleba

Pozývame Vás na workshop Dorábanie chleba.

Môžete si vyskúšať mlátenie cepmi, mletie múky na žarnove. Uvidíte pečenie chleba a chlebových placiek, ktoré potom aj ochutnáte.

Podujatie je spolufinancované z dotácie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Featured Image

62. Čaj o piatej u Rákociho - Netopiere Dubnických opálových baní

Prešovský samosprávny kraj a Krajské múzeum v Prešove vás srdečne pozýva na 62. Čaj o piatej u Rákociho tentokrát v podaní zoológa RNDr. Petra Pjenčáka.
Prednáška predstaví jedno z najvýznamnejších zimovísk netopierov na Slovensku - Dubnícke opálové bane všeobecne, históriu výskumu 17 druhov netopierov zimujúcich v podzemných priestoroch Libanky a Malej Šimonky.
Tešíme sa na vás v stredu (16.11.) o 17:00 v Rákociho paláci v Prešove na Hlavnej 86!
Featured Image

61. ČAJ O PIATEJ U RÁKOCIHO - ODHAĽOVANIE SKRYTEJ NÁDHERY

Pozývame Vás na prednášku z našej série Čaj o piatej u Rákociho. Prednášať bude reštaurátorka Mgr. Art. Ľudmila Zozuľáková pri príležitosti Medzinárodného týždňa reštaurovania a konzervovania. Témou je Odhaľovanie skrytej nádhery. Predstavíme Vám, čo všetko sa skrýva za nezreštaurovanými zbierkovými predmety a aké poznatky si vďaka tejto činnosti o umeleckých zbierkach nesieme.
Tešíme sa na Vás 19.10. o 17:00 hod.
Vstup je zdarma.

Featured Image

“PROSTO NEBYLYTSI“

POZÝVAME VÁS NA VÝSTAVU UKRAJINSKÝCH MALIEB “PROSTO NEBYLYTSI“
Celoukrajinský projekt pre mladých umelcov „PROSTO NEBYLYTSI“ ešte v roku 2011 iniciovala Medzinárodná asociácia kultúry a umenia. Cieľom projektu je ponúknuť priestor pre tvorivé sebavyjadrenie mladých ukrajinských umelcov a popularizovať ich umenie vo svete. Projekt “Prosto Nebylytsi“ umožňuje každý rok stovkám mladých umelcov žijúcich v špecializovaných inštitúciách, akými sú detské domovy či internáty, zúčastniť sa tohto zaujímavého projektu.
V Krajskom múzeum v Prešove sprístupňujeme od 11.10.2022 výstavu týchto výnimočných prác. Možno viacerí z Vás vedia, že dnes oslavujeme Svetový deň duševného zdravia. Umenie je neodškriepiteľným nositeľom duševnej terapie, o to viac Vás srdečne pozývame na Hlavnú 86, prísť si vychutnať tieto diela.
Projekt Prosto Nebylytsi usporadúva mimovládna organizácia Centrum kultúrnych a umeleckých iniciatív. Krajské múzeum v Prešove tento rok podpísalo spoločné memorandum o spolupráci s touto nevšednou inštitúciou. Veríme, že vybrané diela našich návštevníkov zaujmú, potešia a pomôžu šíriť povedomie o týchto mladých talentoch.
Featured Image

Indi - Vindi Fest

Milí priatelia,
spolu s O.Z. SPARTA a MESTOM STROPKOV Vás všetkých srdečne pozývame do KAŠTIEĽA V STROPKOVE dňa 17. 9. 2022 /sobota/ od 14.00 - 19.00 h. na milé podujatie pre malých aj veľkých pod názvom INDI - VINDI FEST festival osobitosti.
Sú pre Vás pripravené umelecké dielne, "hladkací stánok" s najlepším priateľom človeka, antikvariát, maľovanie na tvár, cukrová vata, popcorn, skvelá kávička, predaj remeselných výrobkov a iné...
Na výstavy a expozície KAŠTIEĽA V STROPKOVE bude vstup bezplatný ...
Všetci ste srdečne vítaní...

Featured Image

Od zrna po múku

Výstava dokumentuje históriu mlynov a mlynárskeho remesla. Mlyny patrili medzi najrozšírenejšie  tradičné výrobné prostriedky. Boli centrom rozvinutej dobovej technológie a zohrávali významnú technickú, ekonomickú a civilizačnú úlohu. Výstava prezentuje aj najstaršie spôsoby spracovania obilia na múku drvením, či kamenným rotačným mlynčekom. Vďaka priaznivým hydrografickým podmienkam na území Slovenska prevažovali vodné mlyny, ktoré sa nachádzali takmer v každej obci či meste. Prirodzeným vývojom boli suché, veterné a vodné mlyny vytláčané mlynmi nezávislými na prírodných zdrojoch energie. Nahradzovali ich takzvané umelé mlyny, ktoré nastúpili  s priemyselnou revolúciou od polovice 19. storočia. Na svoju prácu využívali parné motory, neskôr spaľovacie a elektromotory. Nové technológie mali za následok útlm, ba až zánik mlynárstva ako tradičného remesla. Zásadný a definitívny zásah do existencie mlynov nastal po roku 1948. Mlyny boli zoštátnené a prevádzka malých mlynov bola postupne zastavená.  Výstava kladie dôraz predovšetkým na mlyny severovýchodného Slovenska v poriečí Torysy a jej prítokov.

Featured Image

JUST ASK HER

Krajské múzeum v Prešove a Wave centrum nezávislej kultúry Vás pozývajú na tanečnú inscenáciu JUST ASK HER, ktorá sa uskutoční 7.9.2022 o 20:00 hod v priestoroch Krajského múzea v Prešove na Hlavnej 86.
performeri: Lucia Bielik, Denisa Čiefová, Michaela Králiková
kostýmy: Gabriela Čechová
hudba: Nina Pixel
iniciátor projektu: Radoslav Piovarči
trvanie: cca 50 min.
Viac podrobností ako aj informácie k vstupenkám nájdete tu

 

Prihláste sa na odber noviniek

Nezmeškajte naše akcie a výstavy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

logo-tripolitana-web-transp-white

Správca webu: support@tripolitana.sk

Copyright 2017 © Krajské múzeum v Prešove

X