Otváranie brán Archeoparku 2019

Archeopark – Živá archeológia je súčasťou koloritu Hanušoviec nad Topľou už piaty rok. Vždy na začiatku turistickej sezóny ho slávnostne otvárame – a ani tento rok nebol výnimkou.

V piatok 3.5.2019 sme od 10:00 vítali návštevníkov na tradičnom archeofestivale. Pre viac než tri stovky záujemcov sme pripravili bohatý program. Už tradične si mohli vyskúšať praveké remeslá. Nechýbalo štiepanie kameňa, ako ho robili praľudia ešte v dobe kamennej. Neolitickí roľníci i naši hostia vytvárali hlinené nádoby v ruke a po vzore Keltov vyskúšali aj hrnčiarsky kruh. Parádnice z doby bronzovej si mohli vytvoriť šperky z drôtu. Nezabudli sme ani na jedno z najrozšírenejších povolaní v dejinách – tkanie.

Na svoje si prišli aj maškrtníci. Návštevníkov sme ponúkli tradičnou slovanskou kašou s medom. V replike slovanskej chlebovej peci sme upiekli chlieb a namastili ho maslom, ktoré namútili  naši mladí hostia. A ak mal niekto chuť na dobrodružstvo, mohol si zastrieľať z luku alebo zajazdiť na koni. Všetci návštevníci odchádzali plní dojmov, zážitkov, často i s drobným suvenírom, ktorý si sami vyrobili pri niektorom z našich remeselných stanovíšť. Už teraz sa tešíme na ďalší archeofestival, ktorý sa bude konať 29.6.2019.

X