"Noc v múzeu 2021"

Online prezentácia

Krajské múzeum v Prešove ponúkne počas Noci múzeí nový virtuálny priestor

Noc múzeí a galérií bude tento rok v Krajskom múzeu v Prešove v znamení novej virtuálnej prehliadky. Okrem online prechádzky po zákutiach celého múzea nebudú chýbať ani detailné  prehliadky dvoch nových výstav. Netradičný náhľad do histórie bude sprístupnený cez víkend od 15. do 16. mája 2021.

Noc múzeí a galérií patrí dlhoročne k najnavštevovanejším podujatiam Krajského múzea v Prešove. V súčasnosti tvorí zbierkový fond múzea 16 stálych zbierok, vrátane divácky najatraktívnejších, ako sú Z dejín hasičstva, bohatá etnografická expozícia či umelecká história a militárie. Vzhľadom na celkovú pandemickú situáciu prichádza múzeum s novými virtuálnymi prehliadkami. Podľa jeho riaditeľa chce takýmto spôsobom vytvoriť nový priestor pre interakciu so svojimi návštevníkmi.

"Snažíme sa aj takto sprostredkovať trošku výnimočnosti, ktorá sa tu nachádza. Ako bonus
pre našich návštevníkov sme pripravili online komornú prezentáciu grafík nášho rodáka, národného umelca, maliara Oresta Dubaya a virtuálnu prehliadku výstavy Boje o Slovensko v roku 1919 a francúzska vojenská misia," hovorí PhDr. Ľuboš Olejník, PhD. riaditeľ Krajského múzea v Prešove.

Táto mimoriadna výstava vznikla pod záštitou veľvyslanca Slovenskej republiky vo Francúzsku, Mgr. Igora Slobodníka. Podľa Olejníka sa múzeum v tejto krízovej situácii snaží priblížiť svojim návštevníkom, ktorí mu jednoznačne chýbajú.

“Našim zámerom bolo aj návštevníkom Krajského múzea v Prešove predstaviť veľmi úspešnú výstavu, ktorá mala svoju premiéru vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach a prvú reprízu v sídelnej budove Slovenského národného múzea v Bratislave. Pokiaľ to bude čo len trošku možné, veľmi radi privítame našich návštevníkov aj naživo," dodáva Olejník.

Všetky virtuálne prehliadky budú sprístupnené v sobotu 15.5.2021 o 14:00 h a potrvajú do nedele 16.5.2021 do 14:00h. Vstup bude v tomto čase voľný.

X