LEKNO BIELE

K medzinárodnému dňu akcií proti priehradám a pre rieky, vodu a život vám prinášame pohľad do života unikátnej vodnej rastliny.

Lekno je trváca vodná rastlina s bielym plazivým podzemkom, z ktorého vyrastajú dlhostopkaté kožovité listy. Na vodnej hladine plávajú listy spolu s veľkými bielymi kvetmi, rastúcimi taktiež na dlhých stopkách. Kvety sa rozvíjajú až nad vodnou hladinou.

Kvet s priemerom 10 – 20 cm je obojpohlavný. Má 4 kališné, až 30 okvetných lístkov a viac ako 100 zlatožltých tyčiniek bohatých na peľ. Kvety vychádzajú ráno okolo 7. hodiny na vodnú hladinu a za slnečného počasia sa otvárajú. Ráno sú obrátené smerom na východ a počas dňa sledujú polohu slnka, preto sú večer obrátené na západ. Táto schopnosť rastlín otáčať svoje kvety smerom k slnku sa nazýva heliotropizmus.

Kvety sa začínajú zatvárať po 16. hodine a po 18. hodine sa sťahujú pod vodu. Rastlina kvitne od júna do augusta, v priemere dva až sedem dní. Po opelení sa byľ špirálovito skrúti a pod hladinou sa vyvíja nafúknutá dužinatá tobolka podobná makovici, ktorá je výborne prispôsobená na šírenie početných semien vo vode. Prezimováva iba podzemok.

Lekno biele rastie v Európe až po Sibír v stojatých alebo v pomaly tečúcich vodách. V mnohých krajinách vrátane Slovenska bol druh zahrnutý pod právnu ochranu z dôvodu ohrozenia miest jeho prirodzeného výskytu. Vzhľadom na efektné veľké kvety plávajúce na hladine je lekno často pestovaným druhom, najmä v podobe farebne kvitnúcich šľachtených obmien.

Už niekoľko rokov môžeme obdivovať tento druh na hladine mŕtveho ramena Tople pri Vyšnom Žipove, odkiaľ bol prenesený na vodnú plochu na Ranči Breziny v Pavlovciach. Na týchto lokalitách ide o druh nepôvodný, ktorý bol prenesený, ide o šľachtený kultivar, ktorému sa v týchto podmienkach darí a jeho populácia sa rozširuje.

Ing. E. Dercová

Zdroj: Krajské múzeum – Kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou

X