Báseň kameňa – kameň osudu

Krajské múzeum v Prešove predstavilo na nádvorí Rákociho paláca výber z tvorby kamenných sôch košického rodáka Ladislava Staňa. Podľa riaditeľa múzea Ľuboša Olejníka končia jeho diela väčšinou v súkromných zbierkach na celom svete, ale pravidelne vystavuje aj na benefičných aukciách, kde nezištne pomáha. Hlavnou inšpiráciou jeho diel je podľa jeho slov žena – madona, ako matka, múza, Bohorodička a nevyčerpateľná inšpirácia.

Ladislav Staňo st. sa narodil v roku 1961 v Košiciach, no žije a tvorí v neďalekej obci Valaliky. Ako sám hovorí, už v chlapčenskom veku začal vyrezávať drevené figúrky a neskôr tvoril drevené plastiky s ľudovou či sakrálnou tematikou. Zlom v jeho tvorbe nastal podľa Olejníka v rokoch 1982 až 1984 absolvovaním súkromného štúdia u sochára Vojtecha Lőfflera.

„Bolo to obdobie, kedy sa jeho tvorba kvalitatívne výrazne posunula. Kamennej plastike sa začal venovať aj s pomocou metodika pre výtvarnú tvorbu Andyho Gore. Zaujímovosťou je, že materiálom na prvé výtvory boli kamene, ktoré našiel na poľnej ceste,“ vysvetľuje riaditeľ Krajského múzea v Prešove PhDr. Ľuboš Olejník, PhD.

Podľa samotného autora ho však najviac oslovil travertín, i keď používa aj vápenec, mramor, andezit či pieskovec. Ako sám tvrdí, toto obdobie pre neho veľa znamená.

„Vojtech Lőffler veľmi rád pomáhal mladým ľuďom, dával k dispozícií svoj ateliér, svoje náradie. Často kupoval od mladých začínajúcich umelcov ich diela. Dodnes je jeho galéria využívaná na podporu a rozvoj talentovaných mladých umelcov,“ spomína Ladislav Staňo st.

Prvé ocenenie získal tento sochár na súťaži Moldavská paleta organizovanej Krajským osvetovým strediskom v Košiciach. Jeho najväčšie, trojmetrové pieskovcové súsošie s názvom Rajská brána  je umiestnené v najväčšej prírodnej galérii v Európe pri Třinci v Českej republike.„Ladislavovi Staňovi sa kameň stal jeho hlavným umeleckým osudom, symbolom jeho údelu a života. Patrí medzi najplodnejších výtvarníkov košického regiónu a to vo svojej tvorbe ešte ani zďaleka nevyčerpal inšpiráciu a chuť tvoriť ďalej,“ dodáva Olejník.

Ladislav Staňo st. vystavoval samostatne aj vo Švajčiarsku, Nemecku, Rakúsku, Maďarsku a  Taliansku.  V roku 1997 založil prvú súkromnú galériu vo Valalikoch. Slávnostná vernisáž výstavy pod názvom Báseň kameňa – kameň osudu sa uskutočnila vo štvrtok 17.9.2020 o 17.00 h v átriu Rákociho paláca v Prešove.

X