Art-Decový súbor nábytku

Art-Deco v Kaštieli v Hanušovciach nad Topľou

 

Medzi výnimočné akvizície umelecko-historických predmetov ešte inštitúcie Vlastivedného múzea v Hanušovciach, dnes organizačnou súčasťou Krajského múzea v Prešove za rok 2016 bezpochybne patrí Art-Decový súbor nábytku vyrobený v roku 1928 v Košiciach. Na základe pozvania dedičov posledného majiteľa vily , pána Maxima v Sobranciach, sa podarilo zamestnancom múzea spoznať výnimočnosť  - tohto ojedinelého kompletu nábytku.

Mimoriadne vzácne zachovaný komplet nábytku v štýle Art-Deco je dnes exkluzívnou a veľmi vzácnou spoločenskou záležitosťou. Art-Deco je univerzálny dekoratívny štýl, ktorý sa rozšíril v Európe a USA v 20. a 30 rokoch minulého storočia. Nesie rysy kubizmu, futurizmu, secesie. Čerpá často vzory v štýle biedermeier, respektíve antiky.

Pre tento štýl sú charakteristické čisté geometrické tvary, lesklé povrchy a kvalitné materiály.

Získaná súprava nábytku je štýlovo priam katalógovým vzorom v tomto nádhernom architektonickom prúde minulého storočia. Je objednávkou bohatej a vplyvnej rodiny Eugena Maxima, pôsobiaceho na pozícii advokáta v mestečku Sobrance.

Súbor pozostáva s trojmiestnej sofy, troch odpočívadlových kresiel a konferenčného stola, k súprave v tom istom štýle patrí aj veľké oddychové kreslo( ušiak), spolu s odkladacím stolíkom.

Celá kolekcia je doplnená knižnicou v tom istom štýle. Sedací nábytok je v tvare mušle v antickom vzore. Celý komplet je nádherne ,veľmi vkusne a štýlovo čisto intarzovaný kvetinovými a rastlinnými motívmi.

Akvizíciu sa podarilo získať vďaka podpore Fondu na podporu umenia z verejných zdrojov. Návštevníci si ho v súčasnosti môžu pozrieť v dobovo zariadených expozíciách, tzv. poľovníckej chodbe. Jeho trvalá inštalácia je v prípravných fázach, kde bude spolu s neorenesančnou pecou, ďalšou významnou akvizíciou daného roku vyinštalovaná vo veži kaštieľa.

Projekt č. 16-623-05190

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

X