5. narodeniny Archeoparku

September je pre mnohých symbolom začiatku školského roka. Pre naše múzeum je to mesiac začiatku fungovania Archeoparku. Bolo to práve v septembri 2014, kedy po prvý raz otvoril brány pre návštevníkov.

V sobotu 28.9.2019 sme znova symbolicky otvorili brány Archeoparku na oslave jeho 5. narodenín. Pre návštevníkov, ktorých neodradila predpoveď počasia, bolo pripravené množstvo zaujímavých atrakcií. Klasickým ťahákom boli remeselné ukážky. Návštevníci sa mohli naučiť tkať na malých krosienkach, vyskúšať si prácu na hrnčiarskom kruhu či vyraziť si mincu na pamiatku. Po dlhšom čase sme zakúrili aj v našich peciach: v keltskej sa vypaľovala keramika a v slovanskej chlebovej peci rozvoniaval čerstvý chlebík. Pre maškrtníkov bola pripravená aj obľúbená slovanská kaša. Nechýbali ani tvorivé dielne: zaujala výroba prstienkov z drôtu a najmenších potešili papierové skladačky a vymaľovačky. Bystré hlavy sa potrápili nad vedomostným kvízom, za ktorý ich čakala sladká odmena.

Narodeninový archeofestival nám bohužiaľ predčasne ukončil dážď. No tí, ktorí prišli, sa zhodli na tom, že náš Archeopark má aj po piatich rokoch stále čo ponúknuť. V tomto roku nás čaká už len posledný archeofestival na ukončenie sezóny. Tešíme sa na vás v piatok 25.10.2019!

X