40 rokov sídliska Sekčov

Krajské múzeum v Prešove hľadá malých Prešovčanov z roku 1988.

Krajské múzeum v Prešove pripravilo v priestoroch nového nákupného centra na sídlisku Sekčov netradičnú výstavu. Pripomína štyridsať rokov od nasťahovania prvých obyvateľov do panelových blokov  tohto najväčšieho prešovského sídliska. Ako bonus pripravili organizátori  veľkoformátovú fotografiu jeho prvých obyvateľov z roku 1988, ktorých sa snaží vypátrať.

Krajské múzeum v Prešove oslovilo významného prešovského fotografa Dionýza Dugasa, ktorý mu poskytol doteraz nepublikovanú fotografiu danej doby zo sídliska Sekčov pod názvom "Prví obyvatelia sídliska Sekčov". Zároveň na svojej stránke zverejnilo výzvu s prosbou, aby sa ľudia, ktorí sa na fotke spoznali, prihlásili v múzeu alebo v nákupnom centre. Organizátori chcú takto vytvoriť spomienkovú fotografiu po viac ako 30-tich rokoch, ktorá sa zapíše do histórie Prešova.

„Výstava je exkurzom do minulých dôb výstavby najväčšieho sídliska v Prešove. Budeme veľmi radi, ak sa nám podarí spojiť históriu so súčasnosťou a vytvoríme takýto unikátny záber,“ hovorí riaditeľ Krajského múzea v Prešove PhDr. Ľuboš Olejník, PhD.

Expozícia predstavuje symbiózu verejno-súkromného partnerstva medzi najväčším obchodným centrom v Prešove a Krajským múzeom. Vytvoril ju tím odborných pracovníkov múzea, no jej realizáciu zaplatilo obchodné centrum.

„Vítame iniciatívu komerčnej spoločnosti podieľať sa na kultúre v meste Prešov, aj za príležitosť prísť s výstavou bližšie k sekčovčanom, priamo na ich sídlisko,“ vysvetľuje Olejník.

S výstavbou Sekčova sa začalo 22. novembra 1978. Byty staval závod 02 vtedajších Pozemných stavieb. Sídlisko bolo postavené betónovou panelovou technológiou na miestach, kde boli predtým vlhké lúky a močariská uvádzané v mapách pod názvom Kučere. Konečnú projektovú štúdiu vypracovali pracovníci prešovského Stavoprojektu na čele s Petrom Timkaničom na základe urbanistického riešenia z roku 1969 od Tibora Alexyho, Jána Kavana a Filipa Trnkusa.

„Návštevníkom výstavy chceme dať možnosť, aby sa mohli, aspoň prostredníctvom fotografií, nadýchnuť atmosféry minulého režimu. Mnohým z nich to určite oživí spomienky aj na ich prvé bývanie,“ dodáva Olejník.

Prezentácia pod názvom 40 rokov sídliska Sekčov poskytuje predovšetkým zábery na bytovú časť výstavby  v rokoch 1978 až 1994 a jej kurátorom a tvorcom je Mgr. Igor Lazorík, odborný pracovník Krajského múzea v Prešove. Výstava, ktorá bola sprístupnená v priestoroch Eperia Shopping Mall 29. júna 2020 potrvá do 31. júla 2020.

X