Z NAŠEJ EDÍCIE KNÍH: PRÍRODA DOMAŠE

V druhom príspevku k publikáciám sa venujeme téme ornitofauny vodnej nádrže Domaša. Tá sa stala centrom dlhodobého výskumu ornitológa, RNDr. Petra Pjenčáka.

V publikácii prezentuje Domašu nielen ako atraktívny rekreačný rezort, ale aj ako významnú lokalitu pre vtáky viazané svojím spôsobom života na vodné biotopy.

***

Labuť veľká (Cygnus olor)

Patrí k naším najväčším vodným vtákom. Je nepravidelne rozšírená v cele Európe. Nie je naším pôvodným druhom, na Slovensko sa rozšírila zo západnej Európy začiatkom 80. rokov. Na východnom Slovensku prvé labute zahniezdili na Sennianských rybníkoch v roku 1994.

Prvé pozorovanie z Malej Domaše je z 8.2.1988. Bola to zimujúca rodinka s jedným veľkým mláďaťom. Od roku 2011 zimujú na Malej Domaši každoročne. Najvyšší počet bol v decembri 2016 až 94 jedincov.

Labute vytvárajú pár na celý život a aj po vyhniezdení ostáva pár spolu. Hniezdo je veľká stavba z rastlinného materiálu nazbieraného v okolí. Na Malej Domaši prvýkrát zahniezdil pár labutí v roku 2016, vychovali päť mláďat, v roku 2017 vyviedli šesť mláďat. V ďalších dvoch sezónach bolo hniezdenie neúspešné. V hniezdnej sezóne 2024 z 8 mláďat prežili len 4.

Labute sa živia vodnými rastlinami, ktoré trhajú zo dna pomocou dlhého krku. Mláďatá zbierajú rastlinnú potravu z povrchu vody. Na Malej Domaši boli na základe odčítaných krúžkov zistené labute z Maďarska, Poľska a Bieloruska.

Zdroj: RNDr. P. Pjenčák

***

Všetky prezentované publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu Umenia.

X