

Palác
Prešov

Rákociho palác
Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Jej elegantná architektúra a bohatá, no decentná sgrafitová výzdoba je aj dnes pýchou Hlavnej ulice a patrí k tomu najkrajšiemu na Slovensku, čo sa z renesančného staviteľstva miest dochovalo. O výstavbu paláca sa prestavbou dvoch meštianskych domov postaral Žigmund Rákoci. Súčasnú podobu, charakterizovanú najmä fasádou s oknami v arkieroch ukončenou neprehliadnuteľnou atikou, nadobudlo sídlo v 17. storočí pri neskororenesančnej prestavbe.
K histórii paláca neodmysliteľne patrí podpísanie prešovského mieru v roku 1633 medzi sedmohradským kniežaťom Jurajom I. Rákocim a cisárom Ferdinandom II. a protihabsburské povstania, kedy sa po roku 1701 stal väzením a neskôr rezidenciou vodcu povstania Františka II. Rákociho.
Podujatia

Info
Prešovský samosprávny kraj, Mestské kultúrne stredisko Sabinov, mesto Sabinov a Krajské múzeum v Prešove vás s
Viac
Info
Čas
10:00
Miesto
Kultúrne centrum v Sabinove
15jún17:00125 rokov futbalu v Prešove

Info
Výstava dokumentuje 125 - ročnú históriu futbalu v Prešove, od roku 1898 po súčasnosť. Významným dátumom je 25. máj 1898, kedy v Prešove počas krajinských turičných telovýchovných slávnosti odohrali dva
Viac
Info
Výstava dokumentuje 125 - ročnú históriu futbalu v Prešove, od roku 1898 po súčasnosť. Významným dátumom je 25. máj 1898, kedy v Prešove počas krajinských turičných telovýchovných slávnosti odohrali dva budapeštianske mužstvá vôbec prvý futbalový zápas na území Slovenska. Je to zároveň deň, keď pri prešovskom telocvičnom a šermiarskom spolku ETVE /Eperjesi Torna és Vívó Egyesület/ vznikol prvý futbalový oddiel na Slovensku. Exhibičný zápas dvoch budapeštianskych mužstiev na vojenskom cvičisku pri Toryse zorganizoval profesor na prešovskom gymnáziu František Pethe, ktorý sa výrazne zaslúžil o rozvoj športu v meste. Okolnosť, že prvý futbalový klub vznikol práve v Prešove nie je náhoda, keďže v druhej polovici 19. storočia a začiatkom 20. storočia Prešov bol významným športovým centrom Horného Uhorska s napojením na športové dianie v Budapešti. Výstava je stručným prierezom existencie prešovských futbalových klubov i futbalových osobností. Približuje dynamický vývoj, ktorý zaznamenal futbal v Prešove v medzivojnovom období, keď hlavnými a najpopulárnejšími klubmi boli PTVE Prešov, Tȍrekves – Snaha Prešov a Slávia Prešov. Po roku 1945 sa futbal v Prešove nanovo organizuje. Spojením SNAHY a Slávie vzniká PTS Prešov /Prešovský telovýchovný spolok/, ktorý následne niekoľkokrát zmenil názov, v roku 1953 na DŠO Tatran Prešov /Dobrovoľná športová organizácia/ a v roku 1960 na TJ Tatran Prešov. Tatran Prešov bol desaťročia jediným zástupcom vrcholového futbalu v Prešove. Popri výchove talentovanej mládeže dosiahol množstvo vynikajúcich výsledkov a umiestnení v domácej ligovej súťaži, v medzinárodných pohárových i priateľských stretnutiach, v účasti svojich najlepších hráčov v mládežníckych reprezentačných kolektívoch i v národných mužstvách dospelých. Dvakrát obsadil druhé miesto v I. celoštátnej futbalovej lige /v ročníku 1964-1965 a 1972-1973/. V určitých obdobiach bol rovnocenným súperom popredným európskym mužstvám a dôstojne reprezentoval československý a slovenský futbal aj za hranicami vlasti. Vernisáž výstavy sa uskutoční 15. júna o 17.00 h v Krajskom múzeu v Prešove.
Čas
17:00
Miesto
Rákociho palác Prešov
Výstavy
24máj(máj 24)14:3021jún(jún 21)0:00 PETŐFI OKOLO SVETA

Info
Generálny konzulát Maďarska
Viac
Info
Generálny konzulát Maďarska v Košiciach v spolupráci s Krajským múzeom v Prešove Vám v podobe netradičnej výstavy prinášajú osobnosť, život a dielo maďarského revolucionára a básnika, Sándora Petőfiho (1823–1849), pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia a na pamiatku skoro mesačného básnikovho pobytu v Prešove v roku 1845, počas putovania naprieč územím dnešného Slovenska, na ktorý spomína veľmi pozitívne vo svojich Cestopisných poznámkach. Panelovú výstavu dotvárajú aj predmety a relikvie spojené s Petőfim, zo zbierky Krajského múzea v Prešove, dobové pohľadnice, fotografie a básnické zbierky. Výstavu otvorí veľvyslanec Maďarska na Slovensku, dr. Csaba Balogh a riaditeľ Krajského múzea v Prešove, PhDr. Ľuboš Olejník, PhD. Slávnostná vernisáž sa bude konať 24. mája 2023 o 14:30 v stĺpovej sieni Rákociho paláca na Hlavnej 86 v Prešove. Výstava bude sprístupnená až do 21. júna 2023.
Čas
14:30 - 00:00
Miesto
Rákociho palác Prešov




prianí


východného Slovenska

