Marec, 2019

01mar0:0002jún(jún 2)0:00V znamení kríža

Viac

Info

Výstava sakrálnych predmetov, plastík a obrazov s tematikou Ukrižovaného Krista.

Názov výstavy: V znamení kríža
Miesto: Kaštieľ Stropkov
Trvanie: 1.3. – 2.6. 2019
Vernisáž: v piatok 1.3. 2019 o 16.00 hod.
Kurátor: Nikoleta Lattová, Samuel Bruss, Jozef Ridilla
Reštaurátorské ošetrenie: Ľudmila Zozuľáková

V súvislosti s blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami, ktoré veriacim pripomínajú vzkriesenie Spasiteľa, pripravilo Krajské múzeum v Prešove pre svoju organizačnú jednotku - Kaštieľ v Stropkove - tematickú výstavu zameranú na umelecké a umeleckoremeselné artefakty spojené s krížom ako náboženským symbolom. Vystavené nie sú len Ukrižovania, ale aj predmety, ktoré s tematikou niekedy bezprostredne, inokedy voľnejšie súvisia (Pieta, Kristus v Zamyslení, Kalvária, Božské srdce Ježišovo, Vzkriesený Kristus, ale i bohoslužobný kalich, chrámový svietnik, smútočné svietniky, adorujúci anjeli a i.). Divák sa stretne s rôznymi formami umeleckej kultúry od majstrovských diel profesionálnych autorov cez rustikalizujúce práce až k ľudovým transformáciám témy, taktiež s insitným umením 20. storočia (korpus Krista od rezbára Jána Konturu).
Hlavným zámerom však bolo prezentovať korpusy Krista, s krížom alebo bez. Bolo vybraných okolo 40 predmetov zo zbierok Krajského múzea v Prešove i zo súkromných majetkov. Výsledná kolekcia zahŕňa najmä barokovú slohovú kultúru 17. a 18. storočia, ktorá je posledným obdobím novoveku, kedy sa viera prežívala intenzívne a autenticky a brala ako samozrejmá súčasť každodenného života.
Keďže Krajské múzeum dlhé roky nemalo reštaurátorské zázemie, len časť vystavených predmetov prešlo reštaurátorským zásahom. Zvyšok bol pre potreby výstavy odborne ošetrený. Kurátori vychádzali z presvedčenia, že absencia reštaurátorského zásahu automaticky neznižuje estetickú kvalitu diela. Tento prístup ku koncepcii výstavy umožňuje zoznámiť sa i s predmetmi, ktoré doteraz neboli verejnosti sprístupnené.
K najzaujímavejším exponátom patrí Sediaci Kristus (Kristus v zamyslení) od miestneho rezbára z obdobia okolo polovice 18. storočia. Ide o barokovú kópiu Sediaceho Krista z Prešova od Majstra Pavla z Levoče. Barokové dielo zaujme sugestívnym znázornením stôp po bičovaní.
Z ďalších exponátov stojí za pozornosť Ukrižovaný (Corpus Christi) z 2. polovice 17. storočia, tzv. protireformačný, ktorý sa snaží v podaní rúška napodobiť neskorogotický sloh a poukázať tak na návrat k cirkevnému učeniu pred reformáciou. Niekoľko krucifixov z 19. storočia má výtvarne pojednané aj brvná kríža, ktoré sa pridaním rastlinných ornamentov menia na biblický Strom života, resp. Strom poznania dobrého a zlého.

 

 

Čas

00:00 - 00:00

Miesto

Kaštieľ Stropkov

Prihláste sa na odber noviniek

Nezmeškajte naše akcie a výstavy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

logo-tripolitana-web-transp-white

Správca webu: support@tripolitana.sk

Copyright 2017 © Krajské múzeum v Prešove

X