Máj, 2018

31máj17:00Nová expozícia Tripolitany – Kaštieľa a Archeoparku Hanušovce n. T.: Dessewffy – zabudnutý rod

Viac

Info

Kaštiele, paláce, hrady odjakživa lákajú návštevníkov svojou atmosférou, do ktorej sa nezmazateľne odtlačili osudy ľudí. Aj prostredníctvom ich vnútorného zariadenia vnímajú súčasníci prostredie panských sídel v ich dávnej kráse a noblesnosti a ľahšie si predstavia reálie dejín. Preto sú dobovo zariadené objekty vyhľadávanými turistickými cieľmi a miestami odborného i laického návštevníckeho záujmu.
Krajské múzeum v Prešove – Tripolitana s radosťou a zadosťučinením predstaví 31. mája 2018 širokej verejnosti výsledok bádateľského a akvizičného úsilia - novú expozíciu v Kaštieli a Archeoparku Hanušovce n. T., zameranú práve na prezentáciu interiérov tohto impozantného barokového kaštieľa ako skutočného šľachtického sídla rodu Dessewffy.
Autor expozície, odborný pracovník a vedúci pracoviska Ing. Samuel Bruss doslova odklial zabudnutý rod Dessewffy, našiel jeho žijúcich predstaviteľov, získal početné originálne predmety priamo súvisiace s touto rodinou a s pomocou štýlovo príbuzných akvizícií vytvoril expozíciu, v ktorú sotva kto dúfal, že je možná. V kaštieli sa totiž nič nezachovalo z pôvodného vybavenia, a keď tu v r. 1976 začalo pôsobiť vtedajšie vlastivedné múzeum vranovského okresu, o zariadení historickým nábytkom sa nik neodvážil ani snívať. V neskoršom období sa síce podarilo získať niekoľko súborov historického nábytku, ale s pôvodnými majiteľmi kaštieľa nemali skoro nič spoločné. Preto sme nesmierne radi, že môžeme verejnosti predstaviť jeden trakt kaštieľa premenený na sídlo rodu Dessewffy. Návštevníci tu budú môcť obdivovať honosnú knižnicu s početnými originálmi historických kníh, akúsi kaplnku so sakrálnymi predmetmi súvisiacimi s dessewffyovskou štedrosťou a ochotou podporovať cirkevné spoločenstvá a školy, orientálny salón hlásajúci svetu vycibrený vkus a záľubu v pekných veciach a spálňu posledného žijúceho predstaviteľa rodu, nedávno zosnulého Jána Dessewffy. Určite najsugestívnejšie pôsobí práve táto miestnosť s početnými originálnymi drobnôstkami – bielizňou, textíliami, rodinnými fotografiami, osobnými predmetmi... Umožňuje nám vstúpiť do intimity rodiny, ktorej stáročné pôsobenie v Hanušovciach sa nieslo prevažne v duchu filantropie a ktorej poslední žijúci predstavitelia nemali ľahký a jednoduchý život.
Na poschodí kaštieľa sa k historicky zariadeným interiérom ráta poľovnícka chodba a hnedý salón. Hanušovský barokový kaštieľ tak odteraz poskytne návštevníkom nielen vlastivedne ladené expozície (príroda, história a pripravovaná archeológia), ale aj atmosféru šľachtického sídla s veľmi sugestívne pôsobiacimi osobnými predmetmi niekdajších majiteľov kaštieľa.
Pri otvorení novej expozície múzea bude predstavený aj eponymný katalóg, ktorý je v podstate monografiou rodu Dessewffy a hanušovského panstva. Autorom publikácie je Samuel Bruss.
Vytvorenie novej expozície Dessewffy – zabudnutý rod umožnil projekt Fondu na podporu umenia, vďaka ktorému bolo možné zabezpečiť časť prác a tovarov. K expozícii finančne prispel aj zriaďovateľ Krajského múzea v Prešove Prešovský samosprávny kraj a samotné Krajské múzeum v Prešove.

Čas

17:00

Miesto

Kaštieľ Hanušovce

Zámocká 160/5

Prihláste sa na odber noviniek

Nezmeškajte naše akcie a výstavy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

logo-tripolitana-web-transp-white

Správca webu: support@tripolitana.sk

Copyright 2017 © Krajské múzeum v Prešove

X