September, 2021

16sep16:00Manévre v roku 1911 v okolí Stropkova a Svidníka a boje o mesto Stropkov v prvej svetovej vojne

Viac

Info

V Stropkove si zaspomínajú na bojové manévre z roku 1911

Stropkovský kaštieľ ožije históriou bojov o mesto Stropkov v prvej svetovej vojne. Nová výstava Krajského múzea v Prešove ponúka podľa jej autora Erika Ondriu aj zaujímavé informácie o priebehu manévrov rakúsko-uhorskej armády v okolí Stropkova a Svidníka v roku 1911.  Okrem originálnych exponátov sa návštevníci môžu tešiť aj na frontovú stravu, ktorú im naservírujú vojaci v dobových uniformách. V septembri 1911 sa oblasť v okolí mestečiek Stropkov a Svidník stala podľa Ondriu na niekoľko dní jednou z najvýznamnejších častí Rakúsko-Uhorskej monarchie. Na vojenských manévroch, ktoré v tom čase prebiehali takmer na celom území Rakúsko - Uhorska sa  zúčastnilo približne 100 000 vojakov a 20 000 koní.

Hlavným motívom prebiehajúcich manévrov bola simulácia možného útoku cárskeho Ruska z priestorov východnej Haliče, čo je dnešná časť juhovýchodného Poľska, na monarchiu,“ vysvetľuje Mgr. Erik Ondria, PhD., historik Krajského múzea v Prešove, autor výstavy.  Samostatná časť výstavy je venovaná najznámejším zbraniam, ktoré využívali obidve bojujúce strany počas prvej svetovej vojny.

Na výstave bude prezentovaných približne 150 exponátov z dejín Stropkova a samozrejme vojenstva, ako aj predmety osobnej vojenskej povahy, napríklad gombíky z uniforiem, rády, odznaky, vyznamenania či kovové ikonky, ktoré ruskí vojaci mali so sebou.“ hovorí Ondria. Návštevníci tu môžu podľa neho vidieť aj repliky dobových uniforiem, chladné a strelné zbrane a samozrejme množstvo munície. Ako ďalej hovorí, v rámci rakúsko-uhorskej armády bolo štandardom, že pri vojenských cvičeniach boli ich absolventi dekorovaní pamätnými medailami, v tomto prípade v dvoch prevedeniach. „Krajské múzeum v Prešove uchováva vo svojej zbierke obidva exempláre týchto vzácnych pamätných medailí, ktoré veľmi radi ukážeme aj stropkovskej verejnosti,“ dodáva Ondria.

Slávnostná vernisáž výstavy Manévre v roku 1911 v okolí Stropkova a Svidníka a boje o mesto Stropkov v prvej svetovej vojne sa uskutoční 16. septembra 2021 o 16.00 h v kaštieli Stropkov. V rámci sprievodného programu bude pristavená aj originálna poľná kuchyňa, ktorú budú obsluhovať vojaci oblečení v dobových uniformách. Návštevníci tak môžu ochutnať aj trochu frontovej stravy. Na výstave Krajského múzea v Prešove, ktorá potrvá do 16. decembra 2021 spolupracovali Prešovský klub vojenskej histórie Dukla, mesto Stropkov a miestni nadšenci vojenskej histórie.

Čas

16:00

Miesto

Kaštieľ Stropkov

Prihláste sa na odber noviniek

Nezmeškajte naše akcie a výstavy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

logo-tripolitana-web-transp-white

Správca webu: support@tripolitana.sk

Copyright 2017 © Krajské múzeum v Prešove

X