August, 2020

26aug17:00Kváskovanie s Ivetou

Viac

Info

Kváskovanie s Ivetou je sprievodným podujatím k výstave Dorábanie chleba vo fotografiách Jána Lazoríka, ktoré sa uskutočni 26.augusta o 17.00 hod. v Krajskom múzeu v Prešove. Príďte sa presvedčiť že kváskovanie nie je novodobým trendom, ale prinavrátenie k tradičným hodnotám. Kto ešte nekváskuje a mal by záujem o kvások, môže si odniesť hotový kvások domov.

Podujatie pod názvom Kváskovanie s Ivetou je sprievodnou akciou výstavy Dorábanie chleba vo fotografii Jána Lazoríka. Návštevníci Krajského múzea v Prešove sa tak môžu dozvedieť viac o kváskovaní, kváskovej mape či zdravotných benefitoch výrobkov upečených z kvásku. Čakajú na nich praktické ukážky, ale aj jedno chutné prekvapenie.

 

V rámci pravidelného cyklu Čaj o piatej u Rákociho pripravilo Krajské múzeum v Prešove podujatie pod názvom Kváskovanie s Ivetou. Podľa etnografky Zuzany Andrejovej nie je kváskovanie iba módnym trendom súčasných gazdiniek, skôr len opäť objavujeme umenie našich starých mám.

„Kváskovanie je vhodné najmä pre deti, pretože pečivo či chlieb je v prvom rade
bez akýchkoľvek éčok,“ vysvetľuje Mgr. Zuzana Andrejová, PhD, etnografka Krajského múzea v Prešove.

Ako ďalej hovorí, kváskovanie neprospieva iba deťom. Vhodnou cieľovou skupinou sú podľa jej slov aj ľudia s vážnejšími zdravotnými problémami.

„Kváskový chlieb je ľahšie stráviteľný, upravuje peristaltiku čriev a má nižší glykemický index, preto je kváskovanie vyhľadávané napríklad aj medzi ľuďmi s diabetes mellitus, ľudovo povedané cukrovkou,“ dodáva Andrejová.

Odpovede na ďalšie otázky prinesie počas prednášky spojenej s praktickými ukážkami pani Iveta Pavlíková z Prešova, ktorá sa venuje kváskovaniu už od roku 2017. Podľa vlastných slov dostala svoj prvý kvások od pani Jany Kašperovej, ktorá je medzi kváskujúcimi pekármi dobre známa.

Podujatie sa uskutoční 26.augusta o 17.00 hod. V Rákociho paláci v Prešove. Okrem prekvapenia a interaktívnej prednášky čaká návštevníkov múzea prehliadka výstavy Dorábanie chleba vo fotografii Jána Lazoríka a v prípade záujmu si môžu odniesť domov aj hotový kvások od lektorky Ivety Pavlíkovej.

Čas

17:00

Miesto

Rákociho palác Prešov

Prihláste sa na odber noviniek

Nezmeškajte naše akcie a výstavy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

logo-tripolitana-web-transp-white

Správca webu: support@tripolitana.sk

Copyright 2017 © Krajské múzeum v Prešove

X