September, 2020

03sep(sep 3)17:0005jan(jan 5)0:00Juraj Daňo (1920 - 2007)

Viac

Info

Výstava realizovaná pri príležitosti 100. výročia narodenia umelca.

V Rákociho paláci vystavia unikátne diela z pozostalosti Juraja Daňa

Krajské múzeum v Prešove pripravilo výnimočnú výstavu prác prešovského umelca, majstra Juraja Daňa. Väčšina inštalovaných obrazov nebola ešte nikdy verejne prezentovaná. Výstava je venovaná stému výročiu autorovho narodenia, pričom diela pochádzajú z pozostalosti maliara, z depozitu múzea a zo súkromných zbierok.

 

Juraj Daňo je rodák z Okružnej pri Prešove. Podľa riaditeľa múzea Ľuboša Olejníka je práve sté výročie od narodenia majstra Daňa príležitosťou pre extra výstavnú rekapituláciu jeho diel a celistvejšie zhodnotenie tvorby a života umelca.

„Vždy bolo diskutované, či počet umelcov, ktorí sa v Prešove narodili, alebo celý svoj život spojili s Prešovom je malý, alebo veľký. Každopádne, nie je veľa takých, ktorí sa nezmazateľne zapísali do pamäte prešovskej umeleckej a odbornej obce. Maliar Juraj Daňo je jedným z nich,“ hovorí riaditeľ Krajského múzea v Prešove PhDr. Ľuboš Olejník, PhD.

V rokoch 1946-1950 získal Daňo výtvarné vzdelanie v Sekcii umeleckých pracovníkov
pri Okresnej osvetovej rade v Prešove. Zároveň absolvoval štúdium v Plzni a tiež u maliarov ako Bendík, Jordán a Wenig.  Do výtvarného života vstúpil tesne po 2. svetovej vojne.

„Majster Daňo bol pedagógom na Ľudovej škole umenia a pracoval aj ako konzultant
na Pedagogickej fakulte v Prešove. Od roku 1969 však pôsobil najmä ako umelec
v slobodnom povolaní,“ vysvetľuje Olejník.

Muzeálnu podstatu výstavy naplní podľa Olejníka spracovanie a vystavenie  dokumentačného materiálu zachytávajúceho  život majstra Daňa. Návštevníci sa tak budú môcť prostredníctvom fotografií a dobových dokumentov preniesť do podstatnej časti 20. storočia, ktorá sa podľa neho prekrýva s produktívnym obdobím maliara. Môžu tak zažiť zdokumentovanú atmosféru umeleckého života Prešova minulého storočia.

„Vystavujeme 76 diel, z ktorých drvivá väčšina je vystavená po prvýkrát. Dôležitou súčasťou prezentácie sú však aj umelcove osobné predmety, súkromné fotografie či dokumentárny film,“ dodáva Olejník.

Výstava vznikla podľa neho v úzkej spolupráci s rodinou autora, ktorému bol v roku 1984 udelený titul zaslúžilého umelca. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 3. 9. 2020 o 17:00 hod. v priestoroch Rákociho paláca. Výstava potrvá do 5.12.2020.

Čas

17:00 - 00:00

Miesto

Rákociho palác Prešov

Prihláste sa na odber noviniek

Nezmeškajte naše akcie a výstavy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

logo-tripolitana-web-transp-white

Správca webu: support@tripolitana.sk

Copyright 2017 © Krajské múzeum v Prešove

X