Marec, 2020

12mar(mar 12)16:0010máj(máj 10)0:00Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia

Viac

Info

Kedy (otvorenie):      12. 3. 2020 o 16.00

Trvanie:                      12. 3. – 10. 5. 2020

Kde:                            Krajské múzeum v Prešove, hist. budova Rákociho paláca, Hlavná 86

Organizátori a partneri: Krajské múzeum v Prešove, Východoslovenské múzeum v Košiciach, UPJŠ v Košiciach, Vojenský historický ústav Bratislava, Štátny archív v Košiciach, Štátna vedecká knižnica v Košiciach

Výstava Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia vznikla v roku 2019 pri príležitosti 100. výročia začlenenia územia Slovenska do Československej republiky. V tomto novom štátnom útvare sa Slováci prvýkrát angažovali v pozícii štátotvorného národa. Cieľom výstavy je akcentovať podiel Francúzskej vojenskej misie na nastolení československej štátnej moci na území Slovenska. Osobitne sleduje významných aktérov doby a prebiehajúce udalosti v prostredí východného Slovenska.

Krajské múzeum v Prešove touto výstavou priamo nadväzuje na minuloročnú výstavu o Slovenskej republike rád, ktorá vznikla pri príležitosti stého výročia jej vyhlásenia (vyhlásená v Prešove v júni 1919). Aktuálna výstava obohacuje naše poznanie o situácii na východnom Slovensku krátko po skončení prvej svetovej vojny, ktorá sa bytostne dotkla tohto územia. Na povojnovej konsolidácii pomerov v novom štáte zohralo významnú úlohu Francúzsko, ktoré bolo víťaznou mocnosťou a malo v tomto geopolitickom priestore svoje mocenské záujmy. Na základe medzinárodných zmlúv zo začiatku roka 1919 začala v Československu pôsobiť Francúzska vojenská misia, ktorá bola rozhodujúcim vojenským činiteľom začleňovania územia Slovenska do nového štátu.

Našim zámerom bolo aj návštevníkom Krajského múzea v Prešove predstaviť veľmi úspešnú výstavu, ktorá mala svoju premiéru vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach a prvú reprízu v sídelnej budove Slovenského národného múzea v Bratislave. Na jej význame zaiste pridáva skutočnosť, že záštitu nad ňou prevzali Igor Slobodník, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky vo Francúzsku so sídlom v Paríži a Christoph Léonzi, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku so sídlom v Bratislave.

 

Výstavu Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia autorsky pripravili plk. Miloslav Čaplovič z Vojenského historického ústavu Bratislava, Erik Dulovič z MV SR – Štátneho archívu v Košiciach a prof. Martin Pekár z Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Graficky a dizajnovo ju spracovala Barbora Kopnická.

 

Výstava trvá do 10. mája 2020.

 

Čas

16:00 - 00:00

Miesto

Rákociho palác Prešov

Prihláste sa na odber noviniek

Nezmeškajte naše akcie a výstavy

Sledujte nás na sociálnych sieťach

logo-tripolitana-web-transp-white

Správca webu: support@tripolitana.sk

Copyright 2017 © Krajské múzeum v Prešove

X